ADB: Discutii in Scara Blocului

-> Inainte sa postati o intrebare noua, verificati daca nu i s-a raspuns deja undeva pe forum.

Neautentificat.

#1 2008-03-05 19:59:25

MTudor
blocatar experimentat
Înregistrat: 2008-02-27

Informatii care induc in eroare

Constat cu mahnire ca anumite mesaje din acest forum baga lumea in ceata. Exista trimiteri la legi care nu au nicio legatura cu intrebarile puse, sfaturi care contravin legilor si indemnuri de conformare la "turma".
Nu voi da exemple, deoarece nu am certitudinea/dovada ca postatorii acestor mesaje sunt niste escroci. Pot sa fie doar niste naivi bineintentionati, carora nu li se poate imputa nimic. Vreau doar sa atrag atentia ca mesajele  trebuiesc citite cu atentie si informatiile verificate cu strictete.

Cu stima,
Un blocatar nestiutor.

#2 2008-03-06 12:15:17

alministratia
Administrator
Înregistrat: 2006-08-08

Re: Informatii care induc in eroare

Domnule MTudor,

va invit sa indicati threadurile pe care s-au dat astfel de sfaturi ca sa stim si noi si sa ne corectam.

Multumesc

Vecina mea este tamplar (Jeni, oh, Jeni...)
Asta-i un lucru foarte rar (si Jeni e tare...)

#3 2008-03-08 00:50:38

MTudor
blocatar experimentat

Domnule Administrator,

1. Daca faceti parte din administratia forumului, si nu ati sesizat acele thread-uri, va rog sa-mi permiteti a va refuza. Asa cum am specificat in mesajul anterior, am motive intemeiate sa nu dau exemple.
Avertismentul respectiv NU se refera si nu aduce atingere la activitatea adminilor acestui forum.

2. Daca sunteti un administrator de bloc, cursurile  necesare obtinerii atestatului ar trebui sa va fie suficiente.
Un administrator de bloc are obligatia sa fie corect.  Daca ajunge in situatia... de a se corecta -, inseamna ca, undeva, a gresit. Intentionat sau nu, fiind atestat, nepasarea si necunoasterea ii sunt imputabile.

D-le/d-nilor, 
Cu respect.

#4 2008-03-09 22:31:03

Alexandru
tata si mama blocatarilor
Înregistrat: 2007-02-20

MTudor a scris:

Exista trimiteri la legi care nu au nicio legatura cu intrebarile puse, sfaturi care contravin legilor si indemnuri de conformare la "turma".

Am greşit, vă rog să mă scuzaţi!
Adio!

Editat ultima oară de Alexandru (2008-03-10 17:28:18)

Chiar dacă-ţi spun TU, eu...tot TE respect!

#5 2008-03-10 01:39:32

MTudor
blocatar experimentat

Domnule “ Alexandru”,
In primul rand – ca sa fie bineinteles - eu am incercat sa mentin dialogul la persoana a doua, impreuna cu folosirea pronumelui de politete.
In al doilea: Nu m-am referirt la un postator(forumisist) anume.
In al treilea: Reactia dv. este desantata - si denota, poate, modul in care-i tratati pe forumistii/locatarii “blocatari nestiutori”.

Daca ati fost de acord(cu cei de la SCOMET),  de ce nu v-ati retras onorabil? ...Sau scopul scuza mijloacelele?

CARE… VOI?!?

P.S. la PS:
1. Trebuie sa avem grija fata de toti cei care incearca sa ne fure; nvoia fiind a noastra -, a  celor care platim.
2.  Sa-mi fie cu iertare, …dar nu stiu cine este “ Serbaneasca”.

#6 2008-03-10 13:56:57

alministratia
Administrator

Domnilor,

nu credeti ca e destul cite scandaluri avem "in viata reala"? Considerati ca e necesar / potrivit sa le transferati si aici?

Ca (unic) administrator al acestui forum am hotarit de la inceput sa nu cenzurez nimic din ce se scrie aici, dar in acelasi timp imi este (fizic) absolut imposibil sa citesc tot ce se scrie si sa stau cu legea in mina ca sa corectez ceva (asta apropo de spusele domnului MTudor). Prin urmare, vad acest forum ca pe un organism viu, de la care astept sa se autocenzureze atunci cind este cazul, sa se autocorecteze cind greseste, si sa lucreze impreuna spre a-i ajuta pe cei care au nevoie de ajutor.

Nimeni altcineva nu are acces la mesajele personale decit expeditorul si destinatarul lor, asadar va rog frumos sa va porcaiti (daca realmente considerati ca este necesar) acolo. Pastrati zona publica cit mai curata. Pina la urma, nu e decit vechea regula simpla reformulata: faceti ceea ce asteptati de la ceilalti sa faca. Banuiesc ca nu va place daca vreun vecin va lasa rahat de ciine pe pres, de ce sa o faceti voi? Nimeni de aici nu are dreptul sa arunce primul cu piatra, v-o garantez.

Daca chiar si dupa ce acestea au fost spuse inca considerati necesar sa va spalati rufele in public, va anunt ca va voi bloca contul cite o saptamina la fiecare abatere. Iar daca continuati s-o faceti constant, sau va creati un alt cont de pe care sa continuati belicozitatile, va voi bloca permenent IPul astfel incit sa nu mai puteti accesa acest forum.

Cum spuneam mai sus, in afara de a sterge spamul nu am timp de citit forumul. Ca urmare, va rog sa-mi forwardati pe privat orice sqaritura peste cal.

Multumesc pentru ajutor si intelegere.

#7 2008-03-13 00:55:01

MTudor
blocatar experimentat

Pt. “alministratia”
Va rog sa-mi iertati efervescenta si sa ma credeti ca nu mi-am propus sa bulversez acest forum. Fiind in topicul “Ce nu merge bine, ce incomodeaza”, am  crezut ca o parere sincera si un sfat util(dpmdv) n-ar supara pe nimeni.
Totusi, dupa cum observati, autocenzura ulterioara poate da nastere la interpretari eronate.  In urma modificarii mesajului din 2008-03-09_22:31:03, fara a fi fost pastrat mesajul initial, d-nul Alexandru ma priveaza de contextul in care am raspuns. Astfel se incearca clivarea responsabilitatii, cat si distorsionarea imaginii oponentilor. Este corect???
Daca dv. credeti ca voi incerca sa postez sub o alta identitate, odata ce mi-am declarat numele real , consider ca ma jigniti. Imi imaginez ca v-ati intalnit cu tot felul de…  situatii -, dar nu pot fi de acord cu modul in care ati intervenit. Daca nu aveti timp sa cititi forumul, va rog sa-mi permiteti a va sfatui sa-l moderati prin interventii alese cu atentie. Dv., fiind admin-ul acestui forum, sunteti singurul(teoretic) care aveti posibilitatea sa cunoasteti si sa dezvaluiti "identitatile" celor care recurg la aceste metode. De ce nu o faceti? Iar daca-mi veti raspunde ca-n mesajul din 2008-03-06_12:15:17, va rog sa ma credeti ca inclin sa le consider actiunile ca fiind justificate.
Cu respect,
Mihai Tudor.

Pt.d-nul Alexandru.
Daca  particip la acest forum, incercand sa arat "petele" ramasa in urma "spalarilor", nu inseamna ca doresc sa-mi spal rufele personale si nici sa recomad anumiti "detergenti". 
Sa-mi fie cu iertare! dar, cu dezamagire, ma vad obligat sa va raspund cu aceeasi… “moneda”:
Adio!

#8 2008-03-13 15:48:37

alministratia
Administrator

MTudor a scris:

Pt. “alministratia”
Va rog sa-mi iertati efervescenta si sa ma credeti ca nu mi-am propus sa bulversez acest forum. Fiind in topicul “Ce nu merge bine, ce incomodeaza”, am  crezut ca o parere sincera si un sfat util(dpmdv) n-ar supara pe nimeni.
Totusi, dupa cum observati, autocenzura ulterioara poate da nastere la interpretari eronate.  In urma modificarii mesajului din 2008-03-09_22:31:03, fara a fi fost pastrat mesajul initial, d-nul Alexandru ma priveaza de contextul in care am raspuns. Astfel se incearca clivarea responsabilitatii, cat si distorsionarea imaginii oponentilor. Este corect???
Daca dv. credeti ca voi incerca sa postez sub o alta identitate, odata ce mi-am declarat numele real , consider ca ma jigniti. Imi imaginez ca v-ati intalnit cu tot felul de…  situatii -, dar nu pot fi de acord cu modul in care ati intervenit. Daca nu aveti timp sa cititi forumul, va rog sa-mi permiteti a va sfatui sa-l moderati prin interventii alese cu atentie. Dv., fiind admin-ul acestui forum, sunteti singurul(teoretic) care aveti posibilitatea sa cunoasteti si sa dezvaluiti "identitatile" celor care recurg la aceste metode. De ce nu o faceti? Iar daca-mi veti raspunde ca-n mesajul din 2008-03-06_12:15:17, va rog sa ma credeti ca inclin sa le consider actiunile ca fiind justificate.
Cu respect,
Mihai Tudor.

Pt.d-nul Alexandru.
Daca  particip la acest forum, incercand sa arat "petele" ramasa in urma "spalarilor", nu inseamna ca doresc sa-mi spal rufele personale si nici sa recomad anumiti "detergenti". 
Sa-mi fie cu iertare! dar, cu dezamagire, ma vad obligat sa va raspund cu aceeasi… “moneda”:
Adio!

Domnule MTudor, raspunsul de mai sus nu vi se adreseaza personal ci este un mesaj general catre membrii acestui forum. Carevasazica, va rog sa nu va simtiti atacat la modul personal.

Alministratia uniformizeaza, nu individualizeaza. Cum ar veni.

#9 2008-03-14 01:02:03

MTudor
blocatar experimentat

Tenta din raspunsul dv., dorindu-se diplomatica si… fiind sesizabila,  ma face sa ma rezum la cele ce au fost spuse.  Vazand ca si interesul forumistilor consta in a fi uniformizati, pentru moment ma voi abtine a denivela perceptiile. Dar, asta nu inseamna ca ati scapat de mine.

Acest raspuns nu vi se adreseaza personal ci este un mesaj general, catre un organism tinut in formol si, totodata, presupus viu. 
Cu respect,
M. Tudor

#10 2008-04-20 11:11:19

Geo
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-04-12

realitate?

#11 2009-04-27 23:43:05

TOTO
sef de scara
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 2007-04-29
Site web

MTudor a scris:

Constat cu mahnire ca anumite mesaje din acest forum baga lumea in ceata. Exista trimiteri la legi care nu au nicio legatura cu intrebarile puse, sfaturi care contravin legilor si indemnuri de conformare la "turma".
Nu voi da exemple, deoarece nu am certitudinea/dovada ca postatorii acestor mesaje sunt niste escroci. Pot sa fie doar niste naivi bineintentionati, carora nu li se poate imputa nimic. Vreau doar sa atrag atentia ca mesajele  trebuiesc citite cu atentie si informatiile verificate cu strictete.

Cu stima,
Un blocatar nestiutor.

Am inteles ca sunteti un blocatar nestiutor.
OK! Ce nu stiti? Intrebati si poate veti afla raspunsul corect.
Intreaba si ti ve va raspunde! nu stiu cine  a spus-o dar se potriveste.
Va mai astepatam cu intrebari concrete.

Antet forum