ADB: Discutii in Scara Blocului

-> Inainte sa postati o intrebare noua, verificati daca nu i s-a raspuns deja undeva pe forum.

Neautentificat.

#1 2011-08-10 12:51:16

scomet
presedinte de bloc
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2006-08-14
Site web

plata online (cu cardul) a intretinerii

Grupul de firme Scomet, furnizor de servicii de facility management în București, anunță introducerea modalității de plată online a facturii de întreținere pentru locatarii rezidenți în cele 7000 de apartamente aflate în administrarea Scomet. Proiectul a fost dezvoltat și implementat în parteneriat cu integratorul de plăți online ePayment și face posibilă, pentru prima dată în România, achitarea online a facturilor la întreținere.

Prima plată online din România a unei facturi de întreținere a avut loc vineri, 5 august, pentru un apartament din ansamblul rezidențial Swiss Cottage și a fost în valoare de 105 lei.

„Plata online este primul pas în strategia SCOMET de a oferi mai mult timp liber pentru proprietarii de apartamente folosind avantajele Internetului. În acest moment proprietarii din blocurile administrate de SCOMET pot vizualiza pe Internet în timp real tot ce se întâmplă în blocul lor, de la ‚cât am de plată la întreținere’, până la părerea vecinilor despre câinele de la etajul 2 care latră toată noaptea. Într-un viitor apropiat, participarea locatarilor în cadrul asociațiilor de proprietari se va face printr-un singur click și toate activitățile aferente (dezbateri, schimburi de idei, chiar și votul din cadrul adunărilor generale) vor fi posibile și în mediul virtual”, explică Ottavio Serbănescu, Director SCOMET.

Grupul de firme Scomet, care asigură servicii de administrare financiară și tehnică a blocurilor de apartamente, deține un portofoliu de 7000 de apartamente în aproximativ 110 asociații de proprietari în blocuri și complexuri rezidențiale din București. În primele 6 luni, compania estimează că 25% - 30% dintre locatari își vor achita facturile la întreținere online, cu ajutorul noii soluții de plată.

În următoarele 18 luni, compania are ca obiectiv creșterea portofoliului la 5000 de asociații corespunzătoare unui număr de aproximativ 250.000 de apartamente, dintr-un total de peste 3,7 milioane, conform ultimului recensământ.

„Introducerea plății online a facturilor de întreținere este un moment important pentru comerțul electronic local. Este semnul că plata online devine un lucru firesc, parte din viața de zi cu zi a românilor. Cei mai mulți dintre noi terminăm serviciul după încheierea programului la administrațiile de bloc, astfel încât să îți poți plăti întreținerea când ești încă la birou sau seara, după ce revii acasă, este un beneficiu imens”, conchide Cristian Herghelegiu, Business Development and Strategy, ePayment, member of PayU.

Potrivit estimărilor ePayment, în fiecare an, românii care locuiesc la bloc plătesc mai mult de 2,5 mld. euro la întreținere.

Sursa: http://www.capital.ro/detalii-articole/ … 51169.html

Scomet - Administrare Imobile
http://www.scomet.ro
tel: 0372.97.97.97

#2 2011-08-10 13:26:32

aadministrator
sef de scara
Înregistrat: 2010-10-08

Re: plata online (cu cardul) a intretinerii

la mine in bloc se plateste on-line intretinerea de 2-3 ani...

#3 2011-08-10 14:26:47

scomet
presedinte de bloc
Site web

Plata prin internet banking se numeste transfer bancar, nu plata online. Plata online inseamna plata cu cardul, si nu e nevoie de internet banking. Se poate plati intretinerea cu cardul in bloc la Dvs? Posibil, dar doar daca sunteti administrati de Scomet, cel putin deocamdata.

#4 2011-08-10 16:24:30

aadministrator
sef de scara

daca ai card, ai cont. daca ai cont poti avea internet banking. daca ai internet banking... ghici? poti plati on-line. oau...

#5 2011-08-10 16:27:35

aadministrator
sef de scara

si nu folosim scomet...

#6 2011-08-10 16:28:38

aadministrator
sef de scara

si daca vrem putem plati si la casieria bancii. care are program si sambata, ca e la mall.

#7 2011-08-10 16:48:11

scomet
presedinte de bloc
Site web

M-am lamurit, daca platesti la ghiseul bancii si zici ca ai platit online, sau daca a avea un cont inseamna ca obligatoriu ai internet banking... nu mai e nimic de comentat.

In aceeasi logica lipsita de orice urma de logica (repetitie intentionata, folosita pentru a sublinia o idee, se invata prin clasa a sasea chestia asta), inseamna ca daca ai permis ai, in mod obligatoriu, si un ferrari, ca doar de-aia ti-a dat politia permis...

Si inca ceva, vezi ca puteai sa imparti mesajul chiar in vreo douazeci de postari. Ar fi fost si mai plin de continut, adica de idei, adica de rezultat al activitatii neuronilor...

Si acum pentru ceilalti cititori, care chiar inteleg cand citesc ceva: Plata online nu inseamna internet banking (si nici invers). Plata online se face cu cardul, de la orice calculator, fara internet banking. Plata prin internet banking se numeste transfer bancar (nu plata online), iar plata la ghiseul bancii (la mine e deschis si duminica) se numeste plata numerar, nu plata online.

#8 2011-08-10 17:04:12

alministratia
Administrator
Înregistrat: 2006-08-08

la care aadministrator zice "aaa, ok, m-am prins, scuze ca am fost capos, mersi ca m-ai lamurit".

Nu?

Vecina mea este tamplar (Jeni, oh, Jeni...)
Asta-i un lucru foarte rar (si Jeni e tare...)

#9 2011-08-10 18:58:34

aadministrator
sef de scara

nu.
poti sa-mi dai si ban dar nu sufar reclama aiurea alministratorule.
care e diferenta intre plata prin i.b. si aia cu cardul pe care o promoveaza ei?
si mai citeste o data, am scris ca putem sa platim si la ghiseu, iar la acolo ce ce platesti daca nu cu numerar?!
si ca o concluzie: si eu astept o firma care sa o promovez pentru a prelua administratia blocului, dar deocamdata nu am gasit, inclusiv asta care se tot promoveaza ( deocamdata degeaba din punctul meu de vedere ) pe forumul asta.
complicat?

#10 2011-08-12 18:16:03

alministratia
Administrator
Înregistrat: 2006-08-08

care e diferenta?

Pai ti-a zis colegul de forum mai sus: e o diferenta de terminologie careia ii zice intr-un fel chiar daca tu vrei sa-i zici altfel.

Una e sa bagi pe o pagina de net (securizata de un operator - in cazul asta ePayment) detaliile cardului tau si sa platesti *instantaneu* si alta e sa intri intr-un sistem de web banking si sa initiezi un transfer bancar care trebuie aprobat in banca si apoi efectuat. Un detinator de card s-ar putea sa nu aiba acces la un sistem de web banking deci cele doua nu sint nicicum echivalente, in consecinta le zice diferit.

Si in incheiere un sfat: nu da bine sa faci pe cocosul cind inca esti doar un puisor in maturizare cu informatii incomplete, te faci singur de cacao.

Vecina mea este tamplar (Jeni, oh, Jeni...)
Asta-i un lucru foarte rar (si Jeni e tare...)

#11 2011-08-27 19:36:09

aadministrator
sef de scara

auuuu ce ma doare... . Internet Banking-ul nu e securizat dom` cocos batran? Da dom`le totusi e o diferenta, in cazul I.B.-ului tre` sa mergi la banca inainte sa-l activezi... SINGURA! Asa ca reclama aia tot degeaba e... . Da` lasa, tot e bine ca n-am ban... , bravos si merci.

#12 2011-09-09 16:21:28

xisoft
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2009-08-24

Ideea cu plata online este foarte buna insa deocamdata este o mare problema: exista un comision de 3% (care trebuie platit furnizorului de plati online) adica, avem un cost de 2-3 ori mai mare decat la plata prin transfer bancar sau internet banking.

Discutia este cine suporta acest comision ? in principiu tot locatarul; avand in vedere ca, de obicei, o firma de administratie ia pentru serviciile de contabilitate nu mai mult de 10 RON / apartament / luna - nu isi permite sa suporte un cost de 9 RON pentru o plata de 300 RON. Prin urmare, comisionul de 3% se taxeaza tot platitorului.

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#13 2011-09-12 23:22:22

aadministrator
sef de scara

Da, asa e. Se plateste de doua ori comision: unul la banca celui care face ordinul de plata ( banca celui care plateste ), si al doilea la banca care primeste banii ( banca asociatiei ) care ghici? tot in lista de plata in dreptul celui care a platit se regaseste. Deci intr-adevar, cel care plateste prin o.p. da doua comisioane. Eu stiu ca cel pe care-l pun pe lista ( al doilea ) este intre 2 - 2,5 lei. Recunosc ca nu stiu care sunt comisioanele la ePayment ( moaaaama, ce englezist, plata electronica e prea romanesc... ), dar sigur, banca care primeste banii ( cea a asociatiei ) va comisiona asociatia, deci tot la "apropitar" se duce...
Si nu e o idee!!! Se aplica! La mine in bloc poti plati: 1. la casieria asociatiei in timpul programului de lucru, 2. la casieria bancii ( program de malll, si sambata), si 3. cum am spus, prin o.p.. Si nu fac reclama la banca la care avem cont ... sic...

#14 2011-09-27 12:22:24

asprop
blocatar experimentat
Înregistrat: 2009-08-21
Site web

Ce e caraghios este ca mai crede cineva ca bancile fac o operatie de transfer interbancar gratis.
Acum sa mergem la vot, caci suntem la fel de "destepti" ca intotdeauna.

SAM&RRR - Better for everyone
www.samrrr.ro

#15 2011-09-27 14:00:14

aadministrator
sef de scara

care e ala care crede ca bancile fac ceva gratuit?!?

Antet forum