ADB: Discutii in Scara Blocului

-> Inainte sa postati o intrebare noua, verificati daca nu i s-a raspuns deja undeva pe forum.

Neautentificat.

• Index
  •  » Softuri...
  •  » BlocManagerNET - program administrare asociatii proprietari

#1 2009-08-27 18:10:07

xisoft
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2009-08-24

BlocManagerNET - program administrare asociatii proprietari

Solutia noastra software folosita din 2003 este utilizata momentan in administrarea a peste 190 mii de apartamente.

Principalele avantaje ar fi:
- ergonomie si rapiditate in introducerea datelor
- peste 400 de verificari ale datelor de intrare
- siguranta datelor (baza de date locla, cu backup direct pe CD)
- servicii online (notificarea proprietarilor prin mesaje email, update-uri, forum etc)
- posibilitate de plata prin banca, pe baza unui cod de bare
- zeci de rapoarte generate automat (registrul de casa, banca, registrele fondurilor, tabelul de cheltuieli, explicatiile penalizarilor etc)
- sistem flexibil de tiparire si posibilitate de export a rapoartelor in diverse formate: Excel, HTML sau EMF
- lucreaza cu toate tipurile de contoare (apa rece si calda, caldura, racire, gaz, energie electrica)

Pentru mai multe informatii (versiune DEMO, imagini, preturi) vizitati site-ul nostru:
http://www.xisoft.net

Editat ultima oară de xisoft (2014-01-27 23:39:56)

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#2 2010-01-10 01:47:41

xisoft
blocatar nestiutor

Re: BlocManagerNET - program administrare asociatii proprietari

Acum puteti gasi si pe YouTube o prezentare video a programului BlocManagerNET:

http://www.youtube.com/BlocManagerNET

Vizionare placuta !

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#3 2010-10-07 16:51:20

agozoagozo
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2010-10-03

Pretul softului vad ca este functie de nr. de apartamente si creste cu numarul acestora. Pt. 220 apartamente se ridica la 786 RON. N-aveti de gand sa mai reduceti pretul lui? Poate cu un pret mai modest si cu mult mai multi utilizatori ati beneficia de castiguri mai sporite. Cu pretul aceasta mult potentiali utilizatori intorc spatele. Si eu. Salutari!!!

#4 2010-10-07 17:55:18

xisoft
blocatar nestiutor

Licenta poate fi achitata si in rate. In cazul dumneavoastra 5 rate de cate 124 RON. La 220 de apartamente inseamna sa repartizati 5 luni cate 0,56 RON la fiecare apartament.

Daca va ganditi si ca, actualizarile sunt gratuite (adica dumneavoastra platiti o data iar noi muncim in continuare si lansam cate 3-4 versiuni noi in fiecare an) consider ca, pretul este mai mult decat rezonabil.

Un alt aspect: nu stiu daca ati observat ca, programul va calculeaza si consumul pentru repartitoarele electronice de caldura; adica - locatarii platesc 0,56 RON timp de 5 luni - iar apoi pot renunta la firma care citeste si repartizeaza costurile de caldura si care ia 5 RON / apartament in fiecare luna.

Editat ultima oară de xisoft (2010-10-07 17:57:27)

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#5 2011-08-25 13:39:46

johnny
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2011-07-07

nu este ilegal sa fie facut calculul repartizarii caldurii de o firma, alta decat cele autorizate special in acest sens? eu stiu ca daca aceste calcule nu sunt facute de o firma autorizata, asociatia este amendata.

Editat ultima oară de johnny (2011-08-25 13:40:06)

#6 2011-08-25 18:07:06

xisoft
blocatar nestiutor

Daca "Adunarea Generala" hotaraste ca, reparitzarea costurilor de  caldura sa se faca folosind un alt soft decat cel al unei firme autorizata ANRSC (soft care tehnic vorbind furnizeaza exact aceleasi rezultate) nu ar avea de ce sa fie amendata asociatia.

Vorbim de un grup de oameni (asociatia) care hotaraste sa-si imparta o anumita cheltuiala intr-un anumit mod (ex: la fel de bine ar putea hotara sa-si repartizeze costul in mod egal sau alta metoda care ar conveni tuturor).

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#7 2011-08-27 19:22:48

aadministrator
sef de scara
Înregistrat: 2010-10-08

Nu bre, e ilegal. Numai cei autorizati ( din pacate )au dreptul de a impartii costul caldurii. Iar faceti reclama aiurea?!!!

#8 2011-08-29 13:27:27

xisoft
blocatar nestiutor

Discutia este daca este corect sau nu sa se calculeze caldura prin alte metode. (inclusiv un fisier Excel)

Multa lume interpreteaza asa cum spuneti dumneavoastra, insa nu vad de ce am tine neaparat sa interpretam situatia in defavoarea noastra (in primul rand a locatarilor care platesc nejustificat de mult pentru serviciul de citire si facturare)

Spune undeva in lege ce "are voie" sa hotarasca "Adunarea generala" si ce nu are voie ? daca nimeni nu are vreo obiectie cand se hotaraste sa se imparta o reparatie in mod egal (adica pe un alt criteriu decat cel implicit) de ce n-ar fi voie sa se ia o hotarare cand e vorba de repartizarea caldurii ?

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#9 2011-08-29 13:54:31

johnny
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2011-07-07

am un amic despre care stiam ca a cerut o lamurire la anrsc si l-am rugat sa mi-o trimita.
o puteti descarca de aici: http://www.megaupload.com/?d=CN3DBP7C  (dupa ce trec cele 45 de secunde)

" conform prevederilor legale in vigoare,montarea si exploatarea repartitoarelor de costuri pentru incalzire poate fi prestata numai de persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C..Prestarea unei astfel de activitati de catre o persoana juridica fara autorizatie este sanctionata conform art.45 alin. (2) lit. b din Legea nr 325/2006 a serviciului public de alimentare cu energie termica. "

legea nr 325/2006 art 45:
(2) Constituie contravenţiişi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei următoarele fapte:
b) montarea, punerea în funcţiune, repararea şi exploatarea sistemelor de repartizare a costurilor de către o persoană juridică fără autorizaţie sau cu autorizaţie a cărei valabilitate a expirat;

#10 2011-08-29 14:16:34

aadministrator
sef de scara

hai sa vedem daca e corect ( desi are importanta LEGALITATEA ):
1. de unde stie o asociatie ( administrator, p. fiz. sau juridica ) care este coeficientul de calcul pentru fiecare tip de calorifer? are resp. persoana vreun laborator care sa calculeze ( functie de caracteristicile fiecarui tip de calorifer, temperatura agentului termic care trece prin el ) acel coeficient? sau mai bine lasam firma respectiva un an ( calculeaza ei toti coeficientii: tevi, spatii comune, calorifere din apartamente si holuri, etc. ), luam respectivii coeficienti si ii punem intr-un tabel facut in excel gata calculati? mai e corect?
2. nu are importanta pana la urma faptul ca ne plangem pe umeri unul altuia ( " vai ce mult ne ia aia ..." ) ci important este legalitatea listei de plata. pentru ca daca mergem in instanta sa ne recuperam eventualele restante, un avocat smecher si un judecator atent poate contesta listele de plata si atunci nu se pot recupera nici macar banii cheltuiti pe alte utilitati.

#11 2011-09-02 11:23:37

xisoft
blocatar nestiutor

1. nu inteleg de ce va faceti probleme pentru firmele respective in loc sa va preocupe interesul dumneavoastra ca si locatar

2. exista firme de avocatura (nu dau nume ca sa nu fac reclama) care se ocupa doar de acest domeniu (recuperare debite de la restantieri) Am vorbit cu ei si m-au asigurat ca, daca se procedeaza conform HG 230 (se ia o hotarare in Adunarea generala in care se mentioneaza explicit ca repartizarea caldurii se va face prin metoda X si cu parametrii Y) nu va exista nici o problema in recuperarea debitelor

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#12 2011-09-02 18:10:34

aadministrator
sef de scara

1. Interesul meu ca locatar / propietar este ca lista de plata sa fie intocmita LEGAL, astfel incat sa nu poata fi contestata, astfel fiind garantat ( cat poate fi garantat ceva aici, in Romania ) ca toti vor plati intretinerea.
2. Nu cred. Daca e vreo firma de avocatura inseamna ca nu cunoaste legea ( e vorba de Legea 230, nu de HG 230 - !!! ). Daca se refera la normele de aplicare este vorba de HG1588, nu domnilor SPECIALIZATI?
2.1 Nu este vorba ca nu stiu care este interesul meu, ci de faptul ca nu sufar RECLAMA MINCINOASA, care este atat de mult la moda acum in Romania.

#13 2011-09-05 20:07:34

xisoft
blocatar nestiutor

Stimate domn, daca v-ati uitat cu atentie la mesajul utilizatorului "jonny" - intrebarea era daca este legal sau nu sa se calculeze caldura de catre o alta firma. Nici vorba de ceva de genul: "cu programul X sau Y".

Dezbaterea pe care am avut-o in ultimele mesaje a fost strict legata de partea legala - nici vorba de vreo referire la vreun soft.

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#14 2011-09-07 21:50:40

aadministrator
sef de scara

xisoft 2011-08-29 13:27:27 "Discutia este daca este corect sau nu sa se calculeze caldura prin alte metode. (inclusiv un fisier Excel)"

xisoft 2011-09-05 20:07:34 "Dezbaterea pe care am avut-o in ultimele mesaje a fost strict legata de partea legala - nici vorba de vreo referire la vreun soft."

ori "este corect" - ori "strict legata de partea legala"

poi?!

respect.

#15 2011-09-27 12:17:11

asprop
blocatar experimentat
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2009-08-21
Site web

Asa cum se vede si mai sus, legea este ambigua in acest domeniu. ANRSC isi vede si ea interesul, dar asociatiile au L230
Desigur ca orice firma ce are in intretinere un "repartitor", are un interes mare sa mai incaseze 5,10-15 lei pe apartament fara a face practic decat niste calcule.
Dar sunt firme ce ofera pentru 2,3 sau 4 lei / ap. si calculul acestor moduri de repartitoare, odata cu repartizarea automata, evidenta cheltuielilor, plata online, introducere indexuri de apa rece sau calda, incalzire ....
Vedeti singuri eficienta si veti ajunge la ASPROP,...

Editat ultima oară de asprop (2011-09-27 12:18:21)

SAM&RRR - Better for everyone
www.samrrr.ro

#16 2011-09-27 14:02:49

aadministrator
sef de scara

si LEGALITATEA ?! aia o dam dupa interes? sau rentabilitate? ha?

#17 2011-10-25 00:53:56

xisoft
blocatar nestiutor

Ideea este asa: noi va punem la dispozitie niste facilitati, iar dumneavoastra le folositi sau nu - dupa cum considerati.

Discutia despre interpretarea legii este putin "off topic"; scopul acestei sectiuni este sa se discute despre anumite softuri (in particular BlocManagerNET)

Daca inca nu v-ati documentat relativ la ce va poate oferi solutia noastra, va invitam sa aruncati o privire pe un scurt film de prezentare:
http://www.youtube.com/watch?v=R8Ps-Ptt9mQ

S-ar putea sa va usureze mult viata (cu sau fara partea de repartitoare)

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#18 2011-10-25 23:27:58

aadministrator
sef de scara

ideea ca ideea, da` concluzia mea e asta: "noi va punem la dispozitie niste facilitati ( una din ele ILEGALA, cea despre care vorbim / scriem, nota personala ), iar dumneavoastra le folositi sau nu - dupa cum considerati." e "on topic" pentru ca se discuta despre oferta dvs.. daca nu doreati discutii plateati un banner. si da, m-am uitat pe link-ul ala.

#19 2014-01-27 23:46:21

xisoft
blocatar nestiutor

Daca dumneavoastra sustineti despre un anumit lucru ca este ILEGAL, inseamna ca stiti sa ne spuneti si legea respectiv articolul care sustine acest lucru. Altfel vorbim despre pareri fara prea mare valoare.

SC XiSoft SRL
www.xisoft.net

#20 2014-02-13 17:41:37

aadministrator
sef de scara

valoarea nu e data de reclama. mai cititi o data de la capatul topicului. spuneti dvs. daca a fost schimbat ceva in legislatie.

• Index
  •  » Softuri...
  •  » BlocManagerNET - program administrare asociatii proprietari

Antet forum