ADB: Discutii in Scara Blocului

-> Inainte sa postati o intrebare noua, verificati daca nu i s-a raspuns deja undeva pe forum.

Neautentificat.

#1 2008-02-28 14:09:51

Dreak
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-02-28

E posibil ca o persoana sa plateasca intretinerea in doau locuri?

Problema mea dureaza de cateva luni si nu mai stiu ce sa mai fac. In noiembrie 2006 timp de o luna de zile a venit o persona sa stea cu mine in apartament pentru ca nu avea de ales. Vecinii au sarit in sus si au cerut asociatiei sa platesc intretinere. Am platatit. Dar din decembrie 2006 mai exact 5 decembrie, cand persoana respectiva s-a mutat, am facut un numar 3 cereri ca respectivul sa fie scos de la plata cotelor. Mi se cere o adeverinta de la asociatia unde acesta locuieste cum ca acesta si plateste acolo. De acolo se refuza vehement din motivul ca nu exista o baza legala pe care el sa elibereze adeverinta respectiva. Am consultat 2 avocati pana acum si dansii mi-au spus ca nu e normal ca nici administratorul de la asociatia mea sa ceara asa ceva si nici administratorul de acolo sa refuze eliberarea acelei adeverinte. In ultima instanta ma gadesc sa fac o plangere la OPC si la primarie, chiar daca asta ar insemna sa mai scit ceva bani din buzunar pana la solutionare, dar totusi vreau in acelasi timp sa imi recuperez si banii platiti pana acum pur si simplu degeaba. Ce ma sfatuiti?

#2 2008-02-28 14:31:37

irina_07
presedinte de bloc
Înregistrat: 2007-10-07

Re: E posibil ca o persoana sa plateasca intretinerea in doau locuri?

Sa faceti in scris o contestatie la presedinte a listei de plata, cu toate argumentele pe care ni le-ati prezentat si sa luati nr de inregistrare si sa cereti eventual si un raspuns chiar pe acea cerere, ca nu este de acord sa scada persoana respectiva.
Iar cealalta persoana catre asociatia ei prin care sa ceara adeveribnta respectiva si sa primesca o rezolutie chiar si pe cerer.
Apoi intocmiti o noua adresa catre departamentul din cadrul primariei ce lucreaza cu asociatiile si atasati cele doua adresa inatate celor 2 presedinti si rezolutiile acestora.

Primaria este obligata sa va dea un raspuns in 30 de zile.
Conform: Legea nr. 486/2003 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 27/2003 privind procedura aprobarii tacite.

Trebuie facuta undeva precizarea ca incepand cu data de ... persoana nu mai locuieste acolo, si doriti recalcularea cotelor de pe lista de plata.

Exista probabilitatea sa nu se calculeze din urma daca nu aveti o cerere inregistrata in acest sens la administrator pana la aceasta data.

cu caracter informativ

#3 2008-02-28 14:42:15

Dreak
blocatar nestiutor

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Dar situatia e ca administratorul de la cealalta asociatie refuza sa inregistreze cerea facuta de colegul meu, refuza orice discutie pe tema asta pe motivul ca "nu e legal". In consecinta nu am cum sa obtin un raspuns scris din partea sa. De la mine am numar de inregistrare, mai ramane sa cer raspunsul negativ in scris. Crede-ti ca se mai poate face ceva in prinvinta celuilat?

#4 2008-02-28 14:46:09

irina_07
presedinte de bloc

dar nu la administrator la presedinte.
Presedintele e obligat sa inregistreze orice cerere.

cu caracter informativ

#5 2008-02-28 14:52:55

Dreak
blocatar nestiutor

M-am exprimat eu gresit, presedintele este in cazul asta si administratorul.

#6 2008-02-28 14:58:03

Dreak
blocatar nestiutor

Si revin, chiar daca are obligatia nu vrea.  Nush ce sa mai fac si cui sa ma adresez, dupa cum am scris mai sus am incercat toate caile posibilie de aplanare pe care pasnica a acestui conflict. De la mine primesc raspunsul ca nu se va scoate de la plata cotelor de intretinere decat daca le fac dovada prin acea adeverinta ca persoana locuieste in alta parte, iar de acolo raspunsul verbal "nu e legal, nu inregistrez si nu eliberez nimik".

#7 2008-02-28 15:39:49

irina_07
presedinte de bloc

Mai puteti face o smecherie. Sa trimiteti cererea prin posta cu recomandare de primire.

cu caracter informativ

#8 2014-04-06 14:19:13

Corina
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2007-05-28

cu confirmare de primire

Antet forum