ADB: Discutii in Scara Blocului

-> Inainte sa postati o intrebare noua, verificati daca nu i s-a raspuns deja undeva pe forum.

Neautentificat.

#1 2006-10-03 20:12:09

stanciuro2003
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-10-03

de ce platim fond de rulment?cat e de obligatoriu

stie cineva ,va rog daca a plati fond de rulment e obligatoriu si dak da ce lege obliga.ca la mine la bloc e un fond de rulment ,unu de reparatii,unu al scarii.toata lumea strange bani.
cand am intarziat cu intretinerea am platit penalizare.ok e corect .acu adm. baga 10 ron la factura in fiecare luna cica la fondul de rulment.
astept un raspund
multumesc

#2 2006-10-03 22:42:16

Cristian
administrator de cartier
Locaţie: Ploiesti
Înregistrat: 2006-08-14

Re: de ce platim fond de rulment?cat e de obligatoriu

stanciuro2003 a scris:

.....(daca) FONDUL DE RULMENT e obligatoriu si daka da, ce lege obliga; ca la mine la bloc e.... un fond de rulment, unu de reparatii, unu al scarii, toata lumea strange bani. Cand am intarziat cu intretinerea, am platit penalizare...ok e corect, acu adm. baga 10 ron la factura in fiecare luna, cica la fondul de rulment. Astept un raspuns, multumesc

H.G.400/2003 la art. 24 specifica:

" In scopul asigurării fondurilor necesare pentru plati curente asociatia de proprietari stabileste cuantumul si cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de rulment. De regula, fondul de rulment se dimensioneaza astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice...
... Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei-parti ce revine fiecarui proprietar, potrivit hotararii adunării generale a asociatiei de proprietari, iar reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de plata.
     n situatiile n care prin contractul de nchiriere ncheiat cu proprietarul, chiriasul se obligă să participe la plata cheltuielilor curente ale condominiului n care locuieste, acesta va participa si la formarea fondului de rulment.
      Fondul de rulment deja ncasat se restituie numai n situatiile de schimbare a domiciliului sau a dreptului de proprietate, dacă prin actele de transmitere a dreptului de proprietate sau a folosintei locuintei nu se stipulează altfel.

Cap II, art. 7...
(4) Fondul de rulment se calculează pentru fiecare proprietar n functie de numărul de persoane nregistrate n cartea de imobil si de cota-parte de proprietate indiviză din proprietatea comună, după natura serviciului facturat (modul de repartizare a consumurilor aferente facturilor)."

-In aceste conditii fondul de rulment este obligatoriu pentru fiecare proprietar.
-In caz de neplata se aplica sistemul propriu de penalizari al asociatiei, incepand de la data limita stabilita pentru constituirea sau completarea acestui fond..
-Deci se pot percepe penalizari pentru neplata acestui fond, ulterior se poate trece la actionarea in justitie a rau - platnicului.
-Este indicat ca Adunarea Generala sa hotarasca ca un punct distinct faptul că :
    * fondul de rulment suporta  penalitati si ...
    * care este procentul de penalizare/zi de intarziere ( ex. pen alitate egala cu penalitatea aplicabila intretinerii curente).

Cu bine !

Editat ultima oară de Cristian (2006-10-06 22:25:06)

#3 2006-10-07 09:31:24

stanciuro2003
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2006-10-03

multumesc pentru raspuns

#4 2012-02-03 23:05:54

mi_ka
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-04-16

Eu tot nu inteleg cum sta treaba.Si la mine la bloc aceeasi poveste :fond de rulment si fond de reparatii.Am citit legea dar eu tot nu inteleg ce se intampla cu banii astia sau ce ar trebui sa se intample.Sa zicem ca intr-un bloc toti isi platesc intretinerea la zi ,platesc fond de reparatii banii de fond de rulment din fiecare luna unde se duc?

#5 2012-02-05 15:56:26

aadministrator
sef de scara
Înregistrat: 2010-10-08

Cand vezi lista de plata la avizier, toate facturile alea sunt platite din fondul de rulment. Cand platesti intretinerea, reantregesti ( adica pui la loc ) banii din fondul de rulment. Daca sunt ( multi ) restantieri facturile alea ( afisate ) nu sunt platite si genereaza penalitati, d`aia se iau si penalitati restantierilor. De cand cu legea 230 / 2007 e OBLIGATORI si fondul de reparatii pe langa cel de rulment. Din fondul de reparatii se fac reparatiile astfel fondul de rulment ( ala din care se platesc facturile ) sa fie afectat cat mai putin. Simplu, nu?

#6 2012-02-05 16:08:25

mi_ka
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2008-04-16

Am inteles acum.Multumesc frumos.

#7 2012-05-14 21:09:30

agozoagozo
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2010-10-03

Ce-i de facut in cazul in care fondul de rulment nu mai acopera datoriile asociatiri?
Avem un datornic care nu plateste de peste 3 ani, doua procese castigate, banii de recuperat la executor judecatoresc, apartamentul blocat la cartea funciara, dar bani inca n-am recuperat si poate ca mai dureaza si un an pana se va ajunge la licitatia apartamentului.
Cum putem supravietui pana atunci (suntem amenintate cu precese pentru serviciile neplatite sau platite cu intarziere) ?
Consumatorul nu putem decupla de la apa si canalizare (nu permite reteaua)
Multumesc pentru raspunsurile utule.

#8 2012-05-19 23:43:36

aadministrator
sef de scara

raspunsul cred ca-l stiti deja: marirea fondului de rulment pana la solutionarea problemei ( recuperarea banilor de la restantier ), apoi reajustarea fondului de rulment la o valoare normala - aprox. 10% peste cea mai mare facura lunara.

#9 2012-05-23 10:39:18

agozoagozo
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2010-10-03

Multumesc frumos pentru raspuns. Noi vom incerca si o modalitate de a "imprumuta" temporar si din fondul de reparatii (bani ce am castigat la un proces pentru o lucrare executata incomplet) care la urma urmei tot banii nostri sunt (am scris ca avem de acoperit temporar datoria de peste 3 ani al unei familii)

#10 2012-06-28 18:03:39

asprop
blocatar experimentat
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2009-08-21
Site web

Din experienta proprie, atat fondul de rulment cat, partial, si cel de reparatii, sunt fonduri depuse in depozite pe termen,  cu dobanzi ce nu se mai regasesc niciunde.
Exista si o solutie pentru a vedea tot: o aplicatie online, unde vedeti tot ce se consuma si pe ce.
Eu sustin www.asprop.ro, dar poate acum (dupa aproape 3 ani de la primul contract de gestiune online a unei asociatii de proprietari), sunt si altele. Mii de locatari au facut-o, poate o fac cat mai multi.

SAM&RRR - Better for everyone
www.samrrr.ro

#11 2012-07-02 22:31:50

aadministrator
sef de scara

"Din experienta proprie, atat fondul de rulment cat, partial, si cel de reparatii, sunt fonduri depuse in depozite pe termen,  cu dobanzi ce nu se mai regasesc niciunde." - poi atunci de ce nu micsorati fondul de rulment, prin restituirea ( macar o parte ) proprietarilor?! => proasta experienta...
"Mii de locatari au facut-o, poate o fac cat mai multi." - poate renunta unii...
IAR VA FACETI RECLAMA AIUREA?!!

#12 2015-01-23 20:22:17

kid77xxl
blocatar nestiutor
Înregistrat: 2015-01-23

Legea asociatiilor de locatari a fost modificata in 2014. Am inteles ca fondul de rulment nu mai este obligatoriu. Este adevarat?

#13 2015-01-24 10:24:32

Servadloc
membru in comisia de cenzori
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 2009-02-11
Site web

Legea 230/2007 nu a suferit modificari in 2014 iar fondul de rulment este in continuare obligatoriu.

Servicii administratie
http://servadloc.weebly.com/
e-mail: servadloc@yahoo.com

#14 2015-01-30 19:35:05

aadministrator
sef de scara

Fondul de rulment este obligatoriu ca si cel de reparatii da` cuantumul lor il stabileste adunarea generala. Oricum, fara fond de rulment e greu sa administrezi un bloc. Dar nici sa aduni bani aiurea ca sa beneficiezi de dobanda aia mica de la banca...
cu respect.

Antet forum